ANEX SL YÜKSEK SEVİYE YAPI

Anex SL Yüksek Seviye Yapı başlıklı yazımızda; Anex SL Yüksek Seviye Yapı nedir?, Annex SL Yüksek Seviye Yapı ile Oluşturulan Standartlarda Ortak Terimler nelerdir?, Annex SL Yüksek Seviye Yapı Neyi Amaçlar? gibi birçok konu işlenmiştir. Aklınıza takılan tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ya da sorularınızı yorum alanından sorabilirsiniz.

Anex SL Yüksek Seviye Yapı Nedir?

ISO; çevre, kalite, iş sürekliliği yönetimi, bilgi güvenliği gibi çeşitli konularda yönetim sistemi standartları oluşturmuş ve yayımlamıştır. Bu standartların ortak unsurları olmasına rağmen, çok farklı şekil ve yapılarda hususlar da içermekteydi. Bu farklılıklar ve ortak yapı eksikliği, uygulama aşamasında bazı karışıklıklar ve zorluklara sebep olmaktaydı. Bu karışıklıklar ve zorluklar ISO standartlarında Annex SL Yüksek Seviye Yapı yapısına geçilme ihtiyacını doğurmuştur. Başlangıçta, ISO 9001 ve ISO 14001 arasındaki uyumluluğu koordine etmek için kurulan Annex SL Yüksek Seviye Yapı, tüm ISO yönetim sistemi standartları için uygulanabilir bir taslak haline getirilmiştir.

İşletmelerde birden fazla yönetim sistemlerinin entegre olarak kurulmasını kolaylaştırıp, cazip hale getirmek için oluşturulan bir taslak yapı olan Annex SL Yüksek Seviye Yapı, aynı zamanda birden fazla yönetim sistemi arasında yeni kavramları aşılamak için bir fırsat oluşturmaktadır.

Özetle Annex SL Yüksek Seviye Yapı; aynı çekirdek metin, ortak terimler ve tanımlar içeren bir temel standart yapısıdır.

Annex SL Yüksek Seviye Yapı ile Oluşturulan Standartlarda Ortak Terimler

 1. Kuruluş
 2. İlgili Taraf, Paydaş
 3. Gereksinim
 4. Yönetim Sistemi
 5. Üst Yönetim
 6. Etkinlik
 7. Politika
 8. Amaç
 9. Risk
 10. Yeterlik
 11. Yazılı Hale Getirilmiş Bilgi
 12. Süreç
 13. Performans
 14. Dış Kaynaktan Karşılama
 15. İzleme
 16. Ölçme
 17. Denetim
 18. Uygunluk
 19. Uygunsuzluk Düzeltme
 20. Düzeltici Faaliyet
 21. Sürekli İyileştirme

Annex SL Yüksek Seviye Yapı Neyi Amaçlar?

ISO yönetim sistemi standartlarının tutarlılığını ve uyumunu artırmayı amaçlar. Aynı temel metin ve ortak terimler ile, birleştirici bir yapı oluşturarak, tüm ISO yönetim sistemlerini gereksinimlere uyumlu hale getirir.

Yönetim sistemlerini entegre olarak işleten işletmeler için kolaylaştırıcı bir etki yapacak aynı zamanda da tüm işletmeleri entegre sistemlere teşvik edecektir.

Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçin!

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

İhtiyacınız Olan Çözümler İçin Hemen İletişime Geçiniz

Teklif Al

top