ISO 9001:2015 Kurumsal Bilgi

ISO 9001:2015 Kurumsal Bilgi ile kuruluşlar, proseslerin işletilmesi, organizasyonun yönetimi,ürün ve hizmet sağlamanın gerçekleşmesi için gerekli olan bilginin belirlenmesini ve daha da önemlisi bu bilginin sürdürülebilir ve ölçülebilir olmasını ister.

ISO 9001:2015 Kurumsal Bilgi, ISO 9001: 2015 Madde 7.1.6’da yeni gereksinim olarak eklemiştir. ISO 9001:2015 Kurumsal Bilgi, kuruluşların bilgi yönetimi ile ilgili farkındalıklarını arttıracaktır. ISO 9001:2015 Kurumsal Bilgiyi, kuruluşa özel bilgi olup genellikle tecrübe ile kazanılmıştır. Bu, kuruluşun amaçlarına erişmek için kullandığı ve paylaştığı bilgidir şeklinde tanımlamıştır.

Kurumsal bilginin amacı, kuruluşun her birim içinde gelişmekte olan faaliyetleri, projeyi, bir süreci daha iyi hale getirmek için aşama aşama gözlem yapmaya, bilginin çalışan kaynaklı olmasından kurtulmaya, yapılan hataları bir daha tekrarlamamak için öngörünün oluşmasına, bir sonraki iş sürecinin daha verimli, doğru ve gereksiz zaman-maliyet kaybı olmadan tamamlanmasına destek olmaktır.

ISO 9001:2015 Kurumsal Bilgi iç veya dış kaynaklı olabilir;

Kuruluş içinde her türlü pozisyondaki çalışanların yetkinlik, deneyim, bilgi, birikim, beceri, tecrübeleri, kuruluşun geçmiş dönemlerdeki başarıları, başarısızlıkları, tüm iyileştirme sonuçları, yaşanmışlıklar, değer yaratan bilgiler iç kaynakları oluşturur.

Kuruluş dışındaki her türlü standart, akademik çalışma, müşteri veya dış tedarikçiden edinilen bilgiler,  web ve veri tabanları, bağımsız araştırmalar konferans-toplantılar dış kaynakları oluşturmaktadır.

Bir kuruluşa ait kurumsal bilgi sürdürülebilir ve gerekli şekilde ulaşılabilir olmalıdır. Yani kuruluş içerisinde gerek duyulduğunda kurumsal bilgilerin nasıl güncelleneceği ve kimler tarafından ne şekilde sürdürüleceği tayin edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

İhtiyacınız Olan Çözümler İçin Hemen İletişime Geçiniz

Teklif Al

top