ISO 19011:2018 GEÇİŞİNDE YENİLİKLER

ISO 19011:2018 geçişinde yenilikler yazımızda, ISO 19011 standardının son revizyonunda karşımıza çıkan yeni kavramlar ele alınmıştır. Aklınıza takılan soruları yorum alanından sorabilirsiniz.

ISO 19011:2018’in Ana Teması

ISO 19011 Yönetim Sistemleri Tetkik Klavuzu güncellenerek 2018 versiyonuna geçilmiş ve güncelleme sonunda standardın ana teması “RİSK TEMELLİ DÜŞÜNME” esasına oturtulmuştur.

Risk temelli yaklaşımın uygulanması, risk önleme ve tetkik sürecinin ve sonuçlarının etkinliği ve etkinliğinin iyileştirilmesi için bir araç olarak kullanılabilir.

ISO 19011:2018 Yönetim Sistemleri Tetkik Klavuzunda Öne Çıkan Kavramlar

Kuruluşun bağlamı

İlgili tarafların ihtiyaç ve beklentileri

Risk temelli düşünme

Liderlik ve taahhüt

Diğer Yenilikler

İlgili tarafların ihtiyaç ve beklentileri ile risk ve fırsatların tespiti de karşımıza çıkan yenilikler arasındadır. Bundan dolayıdır ki denetçiler bağlamında, tetkik programı ile ilişkilendirilebilecek ve tetkik hedeflerine ulaşmasını engelleyecek risk ve fırsatlar ele alınmalı, denetim programını etkileyebilecek risk ve fırsatları tespit etmek ve bunları ele almak için eylemler uygulamak, bu eylemleri uygun tüm ilgili tetkik faaliyetlerine entegre etmek gereklidir.

Standardın 2018 versiyonu uzaktan tetkik yöntemi kullanılacağı durumlarda mevcut bilgi ve iletişim teknolojilerinin de denetim kapsamı belirlenirken ele alınmasından bahsetmektedir.

EK-A Önemli İlaveler

Standardın 2018 versiyonunda EK-A yayınlanmıştır. EK-A ‘da ilave edilen önemli terimler tanımlanmıştır.

Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçin!

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

İhtiyacınız Olan Çözümler İçin Hemen İletişime Geçiniz

Teklif Al

top