ISO 17020 Akreditasyonu Danışmanlığı

iso 17020 akreditasyonuISO 17020 Akreditasyonu neden önemlidir? Birçok firma çeşitli kontrol aşamalarında muayene kuruluşlarından faydalanmaktadır. Peki muayene kuruluşları, diğer muayene firmalarına göre daha güvenilir olduklarını nasıl ispat ediyorlar?

ISO 17020 muayene kuruluşlarının bu konuda oluşan ihtiyaçlarına çözüm sağlamak adına hazırlanmış bir standarttır. Muayene kuruluşlarının kalite gerekliliklerini karşılama derecesini prosesler, tesisler ve ürünler bazında iyileştirmeyi amaçlar.

TS EN ISO 17020 standardı, ISO 9000 serisi standartlar ile ISO/IEC Guide 39 standartlarında yer alan şartlar incelenerek ve tavsiye edilen konular baz alınarak, muayene kuruluşlarının tecrübeleriyle harmanlanarak hazırlanmıştır.

Muayene ve belgelendirme kuruluşları, EA(Europen Accreditation) yani Avrupa Akreditasyon İşbirliği Programı üyesi bir akreditasyon kuruluşu tarafından denetleniyor ise yerel ve uluslararası arenada geçerli bir belgeye sahip olurlar. EA tarafından akredite olan bu kuruluşlar ulusal ve uluslararası kuruluşlarca sıkı bir şekilde akreditasyon denetimlerine tabi tutulurlar.

Peki Hangi Kuruluşlar ISO 17020 Akreditasyonu Almalılar?

  • Uluslararası gözetim hizmeti sağlayan kuruluşlar,
  • Egzoz Emisyonu Ölçüm İstasyonları ve araç muayene istasyonu hizmet sağlayan kuruluşlar,
  • Fenni muayene hizmeti kuruluşları,
  • Karşılaştırmalı uygunluk ve muayene kontrolü yapan kuruluşlar

Eğer daha temel bir yönetim sistemi ile ilgili ihtiyacınız var ise ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

top