CE Belgesi Nedir?

CE belgesi olarak kabul gören sertifikasyon aslında CE işaretidir. CE, Avrupa’ya Uygunluk anlamına gelen bir kelimedir. CE İşareti, bir ürün veya grubunun, Avrupa Birliği’nin belirlediği ürün direktifleri olarak adlandırılan  temel gerekliliklere uygunluğunu gösterir. Bu gereklilikler sağlık, çevre, güvenlik ve tüketicinin korunması için oluşturulmuştur. Eğer CE belgesi sahibi değilseniz, Avrupa Birliği ülkelerinde ürününüz satılamaz, bu konuda herhangi bir izin alamazsınız. Dolayısı ile nasıl bir insanın pasaportu var ve istediği şekilde dolaşım sağlayabiliyor ise ce işareti de ürünün pasaportudur ve dolaşım sağlamasını mümkün kılmaktadır. CE işareti ile Avrupa’nın belirlemiş olduğu asgari güvenlik şartlarını sağladığınızı ifade etmiş olursunuz.

ce belgesi danışmanlığıCE belgesine sahip bir ürün,

  • Güvenlik koşulları,
  • Sağlık koşulları,
  • Tüketicinin korunması,
  • Çevrenin korunması gereklerine uygun olduğunun göstergesidir. CE işareti yok ise ürün kalitesiz ve güvensiz olarak nitelendirilir. Ürünün TSE belgesinin olması CE belgesi için yeterlilik sağlamamakta ve birbiri yerine kullanılamamaktadır.

Her ürüne ayrı direktifler oluşturulmuştur ve her ürünün uyması gereken farklı gereklilikler vardır. Seçeceğiniz ce danışmanı, talep ettiğiniz ürün gruplarında daha önce çalışmış ce uzmanı sayılabilecek bilgi seviyesinde olmalıdır. Başta Bursa olmak üzere yurt genelinde, ce belgesi uzmanlarımız ile size destek olmak isteriz.

Uyumlaştırma işlemleri esnasında direktifler baz alınarak tüm ürünler için güvenlik seviyeleri düzenlenmiştir. Belirtilen ana şartlara uyum arttıkça kullanıcı açısından da güvenlik seviyeleri ile hasar ve sorumluluk davaları da azalmaktadır. Dolayısı ile ce direktifleri, kuruluşunuzun risk altına girmesini de engellemektedir.

Ce işareti ile birlikte ISO 9001 belgesi almak da isteyebilirsiniz. Eğer ISO 9001 ile ilgili bir beklentiniz var ise ISO 9001 Danışmanlığı sayfamızı da ziyaret etmenizi öneririz.

 

top